Csoportos gyermek úszásoktatás

A gyermek úszásoktatás fókuszában az az alapelv áll, hogy ha gyermeke kis korban megtanul otthonosan mozogni a vízben, kialakul a vízbiztonsága, akkor nem kell attól tartani, hogy pl. osztálykirándulás alkalmával valami baj történik.

Kis csoportos gyermek úszásoktatás

A kis csoportos úszásoktatás előnye, hogy differenciáltan tudunk foglalkozni mindenkivel, azaz mindenki a maga szintjén tud fejlődni, nincsenek nagy különbségek a gyerekek tudása között.

Az úszás a gyermekek számára ezen túlmenően fiziológiai szempontból is rendkívüli jelentőségű, hiszen korunk betegségei, a sok ülés az iskolában és a számítógép-, kütyü- és videojáték-függés zavarokat okozhat a gyermek élettani és mentális fejlődésében.

Az úszás nem csupán sportolási alternatívát jelent a szobai elfoglaltságokhoz képest, hanem a helytelen testtartást is képes ellensúlyozni a gerinc és a hát izmainak megdolgoztatásával, a különféle izom-kiegyensúlyozatlanságok kompenzálásával. Az úszás az egyik legegészségesebb természetes mozgásforma.

„Először kicsit aggódtam a gyerkőcért, de az oktatók óriási figyelmet fordítanak mindenkire!”

A gyermekúszás jótékony hatást gyakorol az alábbi betegségekre is:

• asztma
  • keringési zavarok
  • magas vérnyomás
  • hiperaktivitás
  • túlsúly

Az úszással javul a gyermekek állóképessége, és fejlődik az immunrendszere. A tüdő működése gazdaságosabbá válik, így az úszás jó hatást gyakorol a gyermekek légzőrendszerére is.

Az úszás megtanulásához nincs szükség genetikailag örökölt, különleges képességekre, bárki elsajátíthatja, mert nem tartozik a legnehezebb mozgásformák közé.

A fiziológiai előnyökön kívül a rendszeresen úszó gyermekek a sportolás révén fegyelmezettebbek, egyúttal bátrabbak is lesznek, és nagyobb állóképességük megmutatkozik az élet más területein is, például a tanulásban.

Az úszás nagyobb hatásfokához hozzájárul a gyerekek motiváltsága és hozzáállása. A játékosság megtartása mellett persze szükség van bizonyos fokú fegyelmezettségre is.

kis csoportos gyermek úszásoktatás
Az alapok (hason, háton siklás, lábtempó) elsajátítása után jönnek a nehezebb mozgásformák (gyorsúszó, hátúszó kartempó, mellúszás).

A foglalkozások megfelelő hőmérsékletű kismedencében történnek, és egyénfüggő, hogy ki mikor kerül mély vízbe.

„Imádjuk a vizet, imádjuk az órákat és ami a legfontosabb, imádjuk az oktatókat!”

Mennyi idő alatt tud egy gyermek megtanulni úszni?

Nehéz kérdés, mert több tényezőtől függ:

• Teljesen az alapoktól kezdi-e a gyermek az úszást, vagy már tud valamilyen szinten?
  • Mennyire kitartó és érett a feladatok végrehajtására?
  • Iskolai időszakban egy kicsit kevesebb idő van úszásra, mint nyáron (lásd nyári úszótáborunkat)
  • Rendszeresebb gyakorlás esetén gyorsabban lehet haladni.

Általánosságban véve a mély vízbe jutáshoz szükséges idő valahol a 2-3 hónap és az 1-1,5 év között van.

Kíváncsi milyen nálunk a gyermekúszás?

A Vezér utcai és a Széchenyi úti uszodákban fotóztunk, így az alábbi gombra kattintva Ön is beleshet gyermekúszás óráinkra!

napközis úszótábor

Egyéni vagy magánúszás keretében hatékonyabb a gyermekek úszásoktatása?

Elsőre azt gondolnánk, hogy az egyéni foglalkozás egyértelműen nagyobb hatásfokú, de az az igazság, hogy ez is gyermekfüggő.

A gyermekek között ugyanis vannak, akik kifejezetten igénylik más gyerekek társaságát, sőt bizonyos mozdulatokat “ellesnek” másoktól. Ezen túlmenően biztatással és a játékos, közös időtöltés hangulatával élvezetesebbé tehetik az úszásórát.

Ezek miatt kiscsoportos gyermek úszásoktatást szervezünk.

„Nincs jobb, mikor látod a gyereked arcán az elégedett mosolyt!”

Úszásoktatás gyerekeknek – a foglalkozások menete

Egy óra 45 percből áll, amelyből 40 perc úszásoktatás a gyerekeknek, 5 perc pedig szabad játék a vízben, amelyet felügyelünk.

A csoportok létszáma kisebb korban kisebb létszámmal, ahogy nőnek a gyermekek, úgy nő a létszám is. Ennek oka, hogy a kisebbekre jobban oda kell még figyelni, a nagyobbak már önállóbbak, nem igényelnek állandóan kiemelt szintű figyelmet, saját maguk jól végrehajtják a feladatokat.

A gyermekek fejlődését nyomon követjük, időközönként felmérjük és hozzá igazítjuk a programot.

Mikortól mondhatjuk, hogy a gyermek tud úszni?

Ennek több feltétele is van, a mi értelmezésünk szerint:

• Ne féljen a mély víztől!
  • Ne féljen a víz alá merülni!
  • A vízbiztonság kialakulása után tudjon megtenni legalább 50 métert mély vízben, elfogadhatóan szabályos technikával!

Mit kell hozni az órákra?

• Úszóruha
  • Úszósapka
  • Papucs
  • Köntös
  • Télen ajánlott hajszárító használata
  • Úszószemüveg használata szabadon választható, de a gyermek jobban lát a víz alatt, ami élvezetesebbé teheti számára az úszásoktatást.

Gyerekeknek szóló úszásoktatási programunk

Az alábbi korosztályok és feladatok vannak a gyerekeknek szóló úszásoktatási programunkban:

Lubickoló csoport

2,5 éves kortól

Az óra menete elsősorban játékosabb, hiszen elsődleges célunk, hogy a gyermekek megszeressék a vizet.

sétálás, futás, ugrálás, szökdelés, forgások a vízben
buborékfújás, fejbillentés/fej behajtás a vízbe
segítséggel felfekvés a vízre hason és háton
lebegés, siklás